17 Şubat 2020 Pazartesi

KOCAELİ 16°

KONUT KREDİSİNE BAŞVURU YAĞIYOR!

Konut kredisine başvuru yağıyor!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi faizlerindeki indirimleri sonrası kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı 34 bini geçti.

09 Ağustos 2019 Cuma 17:49 GÜNCEL

Kamubankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesi sonrasındakikredi talebi rekor seviyeye çıktı. Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiyegöre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ağustos başında konut kredisifaiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelentalep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyarliralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Başvurusayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksekseviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasındada devam edebileceğini tahmin etti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, aybaşında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlariçin aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamubankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiyeekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve TürkiyeCumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalarda bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeyebaşlamıştı. Analistler, faiz oranlarındaki gerilemenin devam etmesininbeklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde  düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredipazarının daha da büyüyeceğini ifade etti.


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

“Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”

“Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”