17 Şubat 2020 Pazartesi

KOCAELİ 16°

KOCAELİ ESKİ İL JANDARMA KOMUTANI İÇİN BERAAT KARARI

Kocaeli eski il jandarma komutanı için beraat kararı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 1992- 1996 yılları arasında 22 sivilin kaçırılıp, öldürülmesiyle ilgili, 2014 yılında Mardin’de açılan ve güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen dava, 19’uncu celsede karara bağlandı. Aralarında PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ilk sorgulayan, Kocaeli eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Atilla Uğur ile dönemin Diyarbakır Jandarma Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu’nun da bulunduğu 9 sanık hakkında, suçlamaların tamamı yönünden beraat ya da düşme kararı verildi.

10 Eylül 2019 Salı 16:00 GÜNCEL

Mardin'inKızıltepe ilçesinde 1992-1996 yıllarında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin,dönemin Diyarbakır Jandarma Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Kızıltepeİlçe Jandarma Komutan Vekili emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un da arasındabulunduğu 4'ü asker 9 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

Ankara 5.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık ve müşteki avukatları katıldı.Sanıklardan Midyat Açık Ceza ve İnfaz Kurumu'nda bulunan Mehmet SalihKılınçaslan ile videokonferansla bağlantı kuruldu.

Duruşmadasöz alan müdahil avukatlarından Erdal Kuzu, bazı cinayetler arasındakiilişkilerin araştırılmadığını, maktullerin kimi yakınlarının ve tanıklarınbeyanlarının alınmadığını ifade etti. Bu kişilerin ismini veren ve beyanlarınınalınmasını isteyen Kuzu, eski Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ınJİTEM ile ilgili raporunun da dosyaya kazandırılmasını talep etti.

'DEVLET ADINA HAREKET EDEN KİŞİLERİNKORUNMASI REFLEKSİNİN BIRAKILMASINI İSTİYORUZ'

Diğermüdahil avukatları da kovuşturmanın genişletilmesi yönünde taleplerdebulunurken, mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hanifi Yıldırım'ın datalebi doğrultusunda, bu talepleri reddetti.

Tekrar sözalan müdahil avukatı Kuzu, "Devlet adına hareket eden kişilerin korunmasırefleksinin bırakılmasını istiyoruz" dedi. Kuzu ve diğer müdahilavukatları, sanıkların cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi.

Sanık MehmetSalih Kılınçaslan, esas hakkındaki savunmasında "Beraatımı istiyorum"derken, sanıklar Ramazan Çetin, İsmet Kandemir ve Abdurrahman Kurğa'nın avukatıHasan Ayrancı, suçlamaların soyut olduğunu söyledi ve müvekkilleri için beraatisteminde bulundu.

Sanık AhmetBoncuk'un avukatı Hüseyin Özarslan da faili meçhul cinayetlere ilişkinsoruşturmaların FETÖ sanığı ya da hükümlüsü eski yargı mensuplarıncabaşlatıldığını ifade etti.

Suçlamalarınmüvekkilince gerçekleştirildiğinin ispatlanamadığını söyleyen Özarslan,"Sadece 'duyduk' diyen iki kişinin beyanı mevcuttur" dedi.

Diğer sanıkavukatları da müvekkillerinin beraatlarını talep etti.

20 YILLIK ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLDU

Mahkemeheyeti beyanların tamamlanmasının ardından müzakereye çekildi.

Müzakeresonucunda açıklanan hükme göre, sanıklar Hasan Atilla Uğur, Eşref Hatipoğlu veAhmet Boncuk'un 'silahlı örgüt kurmak ve yönetmek', Abdurrahman Kurğa, MehmetEmin Kurğa, Ünal Alkan, İsmet Kandemir, Mehmet Salih Kılıçaslan ve RamazanÇetin'in ise 'silahlı örgüt üyesi olmak' suçunu işledikleri sabit görülmeyerekbu suçlardan beraatlarına karar verildi.

SanıklarAbdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ahmet Boncuk, Ünal Alkan, İsmet Kandemir,Mehmet Salih Kılınçaslan ve Ramazan Çetin hakkında,bazı cinayetlere ilişkin'tasarlayarak öldürmek' suçundan açılan kamu davasını, sanıkların lehine olan765 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndaki 20 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğugerekçesiyle düşüren mahkeme, bu sanıklarla birlikte Eşref Hatipoğlu ve HasanAtilla Uğur hakkında, diğer bazı maktullere ilişkin 'kasten öldürme' suçundanaçılan kamu davasında ise dosya kapsamına göre atılı suçu işlediklerini sabit bulmayarakberaat kararı verdi.

İddianamede,Kızıltepe'de 1992-1996 yıllarında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin, sanıklardönemin Diyarbakır Jandarma Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve döneminKızıltepe Jandarma Komutan Vekili emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un 'silahlıörgüt kurma veya yönetme' ve 'tasarlayarak öldürme' suçlarından, döneminJandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, eski başçavuş Ünal Alkan ve köykorucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet SalihKılıçaslan ile İsmet Kandemir'in ise 'silahlı örgüte üye olmak' ve'tasarlayarak öldürme' suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyordu.

Mardin'de2014'te açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilmişti.

HABER:SPUTNIK NEWS


DİĞER HABERLER