17 Şubat 2020 Pazartesi

KOCAELİ 16°

BİLAL’İN O HAYALİ GERÇEK OLDU

Bilal’in o hayali gerçek oldu

Doğuştan bedensel engelli Bilal Eser, Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile hayallerini gerçekleştiriyor.

01 Ağustos 2019 Perşembe 10:17 GÜNCEL

12 yıldır Kocaeli’de ikamet eden Engelli Bilal Eser’in sporyapma hayali Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleşti. Eser’in hayalinekavuşma serüveni akülü arabası ile bir tezgahta oyuncak satarken Büyükşehiryetkililerine hayalini anlatması ile başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ninulaşım desteği verdiği Bilal Eser, BC-5 oyuncu kategorisinde KağıtsporEngelliBocce takımında mücadele ederek hayalindeki spor yapma isteğine kavuştu.

 

HAYALİ GERÇEK OLDU

 

Gölcük İlçesi Değirmendere Mahallesi’nde ikamet eden BilalEser, insanlardaki engelli algısını yıkmak için mücadele ediyor. Akülüarabasına küçük bir tezgâh kuran Bilal, Değirmendere sahilinde oyuncaksatıyordu. Yıllarca spor yapma hayali kuran Engelli Bilal’in hayatı KocaeliBüyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli veYaşlı Hizmetleri ile tanışmasıyla değişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ninulaşım desteği verdiği Bilal’in spor yapma hayaliyse Kağıtspor Engelli Boccetakımına girmesiyle gerçek oldu.

 

ULAŞIM PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ

 

Engelli Bocce oyuncusu Bilal Eser; “12 yıldır Kocaeli’ndeikamet ediyorum. Aileme katkı sağlamak ve harçlığımı çıkarıp yeni insanlartanımak için Değirmendere sahilinde oyuncak satıyorum. Hayalim spor yapmaktı,ama önümdeki en büyük engel ulaşım sorunuydu. Bir gün sahilde oyuncak satarkenKocaeli Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı işleri Şube Müdürü Mehmet Kösetezgâhıma geldi. Durumumdan ona bahsettim, spor yapmak istediğimi ifade ettim.Oda benim önümdeki en büyük engel olan ulaşım problemimi çözdü” şeklindekonuştu.

 

ANTRENMANA ÖZEL ARAÇ İLE GİDİYORLAR

 

İnsanlardaki engelli algısını yıkmak için mücadele ettiğinibelirten Engelli Bilal; “Ben engelli insanların hayata her şekilde dâhilolabileceğini göstermek istiyorum. Bunun için spor yapmak istiyordum. KocaeliBüyükşehir Belediyesi bu sorunu çözdü. Antrenman günleri araç geliyor. Akülüaraçlarımız ile birlikte asansörlü bir sistem ile araca rahatça binipantrenmana gidebiliyoruz. Antrenmanlarımızı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ninKartepe’de yaptığı Hergeleci İbrahim Spor Salonu’nda gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

AZİM VE HIRSIMI PERÇİNLEDİ

 

“Kağıtspor engelli Bocce takımında mücadele etmeyebaşladığını ifade eden Bilal” BC-5 kategorisinde mücadele ediyorum. Bu sporbana takım olarak mücadele etmek, bir amaç uğruna savaşmak ve her şeyden öncebendeki azim ve hırsı, yaşama arzusunu perçinledi” dedi.

 

“KOCAELİ ÖRNEK BİR BELEDİYE”

 

Bilal sözlerini şu şekilde tamamladı“Ben90’ların çocuğuyum.Ogünler ile bugünleri kıyaslayamayız. Bugün engelliler için önemli hizmetleryapıldı. Bugün gelinen noktada devlet engelli vatandaşını atıl bir insan,görmüyor.Bunun en büyük örneği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi. BüyükşehirBelediyesi örnek bir belediye. Engellilere yaptıkları hizmetler, toplumasunduğu katkılar her anlamda örnek bir belediye olduğunun kanıtıdır” dedi.

 

BİLAL’İN HAYATA BAKIŞI DEĞİŞTİ

 

Bilal’in Antrenörü Yavuz Acar ise; “Bilal ilk geldiğindeeliyle topu atmakta çok zorlanıyordu. Bocce sporunun rehabilite yönüde var. Bubağlamda sık sık antrenman yaparak atışlarını düzeltti. Bu spor ile Bilal’inhayata bakış açısı bile değişti. Haftanın 2 günü antrenmanlara katılıyor.Düzenli antrenmanlar Bilal için fizik tedavi gibi oldu” ifadesini kullandı.


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Eski Baro Başkanı hastaneye kaldırıldı

Eski Baro Başkanı hastaneye kaldırıldı